Počet položek: 0 0,- Kč

Jak zjistit, že je náš domácí mazlíček nemocný

Nemoci se nevyhýbají ani domácím mazlíčkům, vždyť i divoká zvířata v přírodě někdy onemocní. Proto je třeba s tím počítat a včas rozpoznat příznaky onemocnění, správným způsobem zvíře léčit a v neposlední řadě se snažit nemocem předejít.

Informace se dají čerpat z odborných knih nebo článků, ale ty nejlepší dostanete vždy od zkušeného veterináře, který vaše zvíře zná a může posoudit rizika, jež na něj číhají.

Majitel by měl svého psa nebo kočku znát nejlépe, a tak jistě bez větších problémů pozná změny jeho chování a zvyků, pokud je zvíře nemocné nebo se necítí dobře.

Jaké jsou příznaky

Nejčastějším příznakem, že něco není v pořádku, je nechutenství, kdy zvíře odmítá předloženou potravu a případně i vodu. Nemusí to ale ještě nutně znamenat vážný zdravotní stav. I člověku je někdy těžko od žaludku nebo má zažívací problémy. To samé platí u zvířete.

Proto není třeba podléhat panice, pokud se zvíře jeden den nenažere. Denní přísun potravy není pro zvíře přirozený. Zvíře se v přírodě nažere pouze tehdy, když si uloví kořist nebo najde nějaké zbytky. A to není každý den.

Klidně dejte zvířeti den hladovku, jeho zažívací problémy se mohou uklidnit. Samozřejmě to platí v případě, že nechutenství nedoprovázejí nějaké další symptomy, které ukazují na nemoc.

Druhým nejčastějším příznakem nemoci je, stejně jako u člověka, zvýšená teplota. Tady ale pozor, pes i kočka mají přirozenou tělesnou teplotu vyšší než člověk. U psa a kočky se normální tělesná teplota pohybuje v rozmezí od 37,5°C do 39,0°C. Měří se klasicky v análním otvoru, nejlépe rychlým elektronickým teploměrem, popř. v uchu teploměrem bezkontaktním. I tep je u psa a kočky vyšší než u člověka, a může podle plemene a velikosti zvířete dosahovat až 220 tepů za minutu.

Třetím příznakem, který posuzuje i veterinář jako jeden z prvních, je barva sliznic, popřípadě spojivky. Nejlépe se posuzuje podle barvy dásní. Měly by být růžové, dobře prokrvené a okysličené. Jakákoliv jiná barva naznačuje nějaké zdravotní problémy.

Některá plemena psů a koček mají dásně zabarvené pigmentem a nelze tak z jejich barvy stav určit. V takovém případě je indikátorem barva spojivky. Mírně zvířeti poodhrňte spodní oční víčko a podle barvy můžete opět stejným způsobem zdravotní stav posoudit.

Zcela přirozeným vyšetřením a posouzením zdravotního stavu zvířete je okamžik, když si s ním hrajete nebo se s ním mazlíte. Naučte ho už odmalička, aby sneslo vaše dotyky po celém těle. Pak můžete snadno formou hlazení a drbání najít jakékoliv změny na jeho těle, jako například tvrdé a nafouklé břicho, boule nebo bulky. Popřípadě jiné změny, které by mohly napovídat, že se zvířetem není vše v pořádku.

Pozornost je nutno zaměřit právě na břicho a slabiny. Malé bulky na nebo pod kůží jsou poměrně běžné, není třeba hned propadat panice. Nejčastěji vznikají tak, že zvíře si podrbe zakouslé klíště a hlavička klíštěte zůstane v kůži. Časem začne místo hnisat a vznikne malá bulka. Tu pak stačí opatrně stisknout a vytlačit z ní všechen hnis, ve kterém lze najít zbytek klíštěte. Ranka se pak většinou bez problémů sama zacelí.

Nebezpečný průjem

Velice častou zdravotní komplikací jsou průjmové stavy. Průjem u psa popř. kočky může být znakem nervozity, stresu nebo pouze běžných zažívacích problémů, například při změně typu potravy. Ale není radno ho podceňovat.

„Průjem u zvířete může signalizovat i vážnější onemocnění, zvláště pokud průjem trvá delší dobu,“ říká MVDr. Barbora Plachá z veterinární ordinace v Praze Krči, „navíc déle trvající průjem dehydratuje organismus a tím vzniká pro zvíře i další nebezpečí.“

Při opravdu intenzivních projevech průjmu se může objevit i krev ve stolici. Pokud je jasně červená, bývá to spíš důsledek dráždění střevní sliznice. Pokud se objeví krev tmavá, tedy ta, která prošla alespoň částí trávicího traktu, je nejvyšší čas navštívit veterináře, stejně tak, když průjem trvá několik dní.

Samozřejmě i při těchto příznacích se ne vždy jedná o závažná onemocnění, ale každou změnu je dobré konzultovat s veterinářem. I nejzkušenější majitel nebo chovatel nemá diagnostické znalosti tak rozsáhlé, aby z příznaků odhalil jejich příčinu.

Nejdůležitější je prevence

Samozřejmě nejlepší cestou je prevence nemocí. U zvířat je to především očkování proti nejčastějším nejvážnějším chorobám. Kromě povinné vztekliny lze očkovat proti několika dalším infekčním nemocem. Je jen na majiteli, jaká očkování zvolí.

Dalším preventivním krokem je ochrana proti parazitům, kteří často infekční nemoci přenášejí. Ochrana proti blechám a klíšťatům je i v zájmu majitele, protože tito paraziti rádi přecházejí ze zvířete na člověka a kromě rizika infekce jsou pak velice nepříjemnými nezvanými hosty v domácnosti.

Nejzákladnější prevencí proti nemocem je ovšem zdravý a silný organismus zvířete. Tedy především kvalitní strava, která obsahuje všechny potřebné látky. Dobrá kondice zvířete, tedy dostatek pohybu, a v neposlední řadě i jeho psychická pohoda.

Nejčastějším problémem domácích psů a koček je nadváha. Ta, stejně jako u člověka, zvyšuje riziko kardiovaskulárních problémů, ale i dalších tzv. civilizačních onemocnění.

Existuje i široká nabídka různých vitamínových přípravků a doplňků stravy, které mohou více či méně podpořit odolnost organismu psa a kočky proti chorobám. Spoléhat se ale pouze na ně je nesmysl. Stejně jako třeba na nejpoužívanější doplňky stravy pro lepší funkci kloubů. Ty jsou také pouze doplňky, hlavní by měl být celoživotní správný pohybový a stravovací režim zvířete.

„Vitamíny a výživové doplňky nejsou samospasitelné a navíc i ty je třeba užívat s mírou,“ upozorňuje Markéta Kalvová, dlouholetá chovatelka a pracovnice specializované firmy Pet Planet. „Na každém takovém přípravku jsou doporučené denní dávky, které je nutné dodržovat, jinak je naopak možné stav zvířete zhoršit.“

Problémy s klouby jsou jedním z nejčastějších léčených zdravotních problémů především u psů větších plemen.

Nedostatek pohybu, nadváha, nesprávné složení stravy (nedostatek kolagenu např. z kostních chrupavek nebo vepřové kůže) a v neposlední řadě také neléčené nemoci ovlivňující klouby a chrupavky, to jsou hlavní příčiny problémů především ve vyšším věku zvířete.

 

Autor článku: Roman Mašín

www.seznam.cz

 

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace